Çavuşlar İnşaat

Kentsel Dönüşüm

Çavuşlar İnşaat olarak eskimiş, depreme dayanıklı olmayan yapıların yerine modern ve depreme dayanıklı yapılar inşa ediyoruz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?
KENTSEL DÖNÜŞÜM ASLINDA YENİ YÜRÜRLÜĞE GİREN 6306 SAYILI AFET RİSKLİ YAPILARIN YENİLENMESİ HAKKINDA KANUNDUR. KANUNUN ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE OLURSANIZ OLUN (MEZRA, KÖY, KASABA, İLÇE, ŞEHİR) ESKİ, EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ, YIKILDI – YIKILACAK DURUMDAKİ EVİNİZİ BU KANUN İLE DEVLETİN SAĞLAMIŞ OLDUĞU YAPIM KREDİSİ, KİRA YARDIMI, BELEDİYE HARÇ – VERGİ AVANTAJLARINI DA KULLANARAK YENİDEN YAPABİLİRSİNİZ.
VAN DEPREMİ; ÇARPIK, DENETİMSİZ KENTLEŞMENİN BİZE NELERE MAL OLACAĞINI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI.
MAALESEF SADECE VAN DEĞİL TÜRKİYE’ NİN BEL KEMİĞİ İSTANBUL, İZMİR BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ŞEHİRLERİMİZDEKİ BİNALARIMIZ AFET VE DEPREMLERE KARŞI DAYANIKSIZ. AFETLERDE YİTİRİLEN CAN KAYBI SIRALAMASINDA İSE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ. BU GERÇEĞİ KABULLENİP KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE KENDİ EVLERİMİZİ BAŞKA ALANLARA KAYDIRILMA KORKUSU YAŞAMADAN YENİDEN İNŞAA EDEBİLİRİZ.
KENTSEL DÖNÜŞÜM’ DEN NASIL YARARLANIRIM?
 
ESKİ, EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ,  DEPREMLERDE HASAR GÖRMÜŞ EVİNİZİ; VAN DEPREMİNDEN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ 6306 SAYILI AFET RİSKLİ YAPILARIN YENİLENMESİ HAKKINDA KANUN (KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU) İLE YENİDEN İNŞAA EDEBİLİRSİNİZ.
KENTSEL DÖNÜŞÜM; BAKANIMIZ SN. MURAT KURUM’ UN DA BELİRTTİĞİ GİBİ (RİSKLİ ALANLAR HARİÇ) VATANDAŞ TALEBİ İLE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.
KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN YARARLANABİLMENİZ İÇİN BİNADAN (1) KİŞİNİN TAPU, NÜFUS CÜZDANI İLE BİRLİKTE ÇAVUŞLAR İNŞAAT KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİNE  BAŞVURUDA BULUNMASI YETERLİDİR.
 ÇAVUŞLAR İNŞAAT BİNANIZDA GEREKLİ TEKNİK İNCELEMELERİ YAPACAK VE BİNANIZ İÇİN DEPREM RİSK RAPORU HAZIRLAYACAKTIR. RAPORUN BAKANLIKÇA ONAYIN İLE BAKANLIK BİNANIN TAPU KAYDINA RİSKLİDİR ŞERHİ KOYAR.
ŞERH YAZISININ BİR ÖRNEĞİ TÜM KAT MALİKLERİNE GİTMEKTEDİR VE DİLEYEN MALİK 15 GÜN İÇİNDE BAKANLIĞA; DEPREM RİSK RAPORU İÇİN İTİRAZDA BULUNABİLİR. ÜNİVERSİTE HOCALARINDAN OLUŞMUŞ İTİRAZ KOMİSYONU; HAZIRLANMIŞ RAPORU İNCELER VE SON KARARINI VERİR. EĞER KOMİSYON KARARI DA BİNANIN RİSKLİ OLDUĞU YÖNÜNDE OLUR İSE ARTIK MAHKEMEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI DAHİ ALAMAZSINIZ.
YUKARIDA ANLATTIĞIM 1. AŞAMA İLE BİNANIZ RESMİ OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜME KAPSAMINDA RİSKLİ BİR BİNADIR. BU SÜREÇ YAKLAŞIK 1 AY İLA 2 AY SÜRMEKTEDİR.
BİNAMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRDİ ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
 
BİNANIZ HAZIRLATMIŞ OLDUĞUNUZ DEPREM RİSK RAPORUNUN BAKANLIKÇA ONAYI İLE RİSKLİ İLAN EDİLDİKTEN SONRA KANUNA GÖRE BİNANIZ YIKILACAKTIR. BİNADAKİ HERKES TAPUDAKİ HİSSESİ ORANINDA ARSA HİSSEDARI OLURLAR.
BU AŞAMADAN SONRA BİNANIZI NASIL VE KİME YAPTIRACAĞINIZA, HANGİ PAYLAŞIMLA YAPACAĞINIZA (BİNA İÇİN TÜM KARARLARA) BİNADA; ARSA HİSSE ORANINA GÖRE EN AZ 2/3 ÇOĞUNLUĞUNUN ONAYI İLE BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜNDE BELİRLENİR.
BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜ BİNADA %100 ÇOĞUNLUK SAĞLANSA DAHİ MUTLAKA BİR HUKUKÇU TARAFINDAN HAZIRLANIP BİR NÜSHASI BAKANLIK’ A İLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR. AKSİ HALDE BAKANLIK RİSKLİ BİNANIZIN YIKIMI İÇİN SORUMLULUK ALMADIĞINIZ VEYA BİNADA 2/3 ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURAMADIĞINIZ SONUCUNA VARARAK 60 GÜN İÇİNDE RESMİ YAZI İLE BİNANIZI TAHLİYE EDEREK RİSKLİ BİNANIZI YIKABİLİR. BU ÇOK ÖNEMLİ
 
KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ BİNAMIZI NASIL YAPACAĞIZ?
 
BİNANIZA DEPREM RİSK RAPORU ALDINIZ VE RAPORUN BAKANLIK ONAYI İLE BİNANIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA GİRDİ VE BİNADA EN AZ 2/3 ÇOĞUNLUĞU DA SAĞLADINIZ. YENİ BİNANIZI NASIL YAPACAKSINIZ? BURADA SİZİ BEKLEYEN ALTERNATİFLER NELER?
YENİ BİNANIZI KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE 3 ŞEKİLDE İNŞAA EDEBİLİRSİNİZ.
1.    YENİ YAPILACAK BİNANIN İMARINDA MEVCUT DURUMA GÖRE FAZLA KAT VAR İSE VE FAZLA ÇIKAN DAİRELER KAT KARŞILIĞI İÇİN YETERLİ OLUYOR İSE BİNANIZ İSTEDİĞİNİZ BİR MÜTEAHHİT İLE KAT KARŞILIĞI OLARAK YAPTIRABİLİRSİNİZ.
2.    YENİ YAPILACAK BİNANIN İMARINDA MEVCUT DURUMA GÖRE FAZLA KAT VAR FAKAT KAT KARŞILIĞI İÇİN YETERLİ OLMUYOR İSE BİNANIZI İNŞAATI İÇİN EKSİK KALAN BEDELİ UYGUN FAİZ ORAN, VADELİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANARAK İSTEDİĞİNİZ MÜTEAHHİT’ E TAAHHÜT OLARAK YAPTIRABİLİRSİNİZ.
3.    YENİ BİNANIZ MEVCUT BİNANIZ İLE AYNI KATA İNŞAA EDİLECEK İSE UYGUN FAİZ ORAN VE VADELİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANARAK İSTEDİĞİNİZ MÜTEAHHİT’ E TAAHHÜT OLARAK YENİ BİNANIZI YAPTIRABİLİRSİNİZ.
BU 3 YÖNTEMDEN BİRİNİ KENDİ BİNANIZ İÇİN SEÇEREK EN AZ 2/3 ÇOĞUNLUK İLE BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜNDE KARAR BAĞLAMANIZ VE BU PROTOKOLÜ İL KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜD. BİR DİLEKÇE İLE BİLDİRMENİZ YETERLİ.
BİNAMIZ NASIL YAPTIRACAĞIMIZA VE MÜTEAHHİDİMİZE EN AZ 2/3 ÇOĞUNLUK İLE BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜNÜ İMZA ALTINA ALDIK; HAKLARI ADİL BİR ŞEKİLDE VERİLMESİNE RAĞMEN ANLAŞMAYA YANAŞMAYAN GERİ KALAN 1/3 HİSSEDARIN DURUMU NE OLACAK?
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ANLAŞMAYA YANAŞMAYAN  HİSSEDARIN DURUMU NE OLACAK?
 
KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ VE KANUNA GÖRE YENİ BİNANIN PAYLAŞIMI, YAPIM ŞEKLİ ( KAT KARŞILIĞI, TAAHHÜT, KARMA SİSTEM) VE MÜTEAHHİT SEÇİMİ KONULARINDA EN AZ 2/3 ÇOĞUNLUKLA ANLAŞMA SAĞLANMIŞ BİNALARDA; HAKLARI ADİL BİR ŞEKİLDE VERİLMESİNE RAĞMEN ANLAŞMAYA YANAŞMAYAN HAK SAHİPLERİ NOTER TEBLİGAT İLE APARTMAN YÖNETİM KURULUNA TOPLANTISINA ÇAĞRILIR.
APARTMAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA ANLAŞMA SAĞLANAMAYAN MÜLK SAHİPLERİNİN HİSSELERİ KANUNA GÖRE AÇIK ARTIRMA USULÜ İLE DİĞER KAT MALİKLERİNE SATILIR EĞER SATIN ALAN OLMAZ İSE BAKANLIKÇA BU HİSSELER KAMULAŞTIRILIR. SATIŞ İÇİN ÖNCELİKLE LİSANSLI GAYRİMENKUL DEĞERLEME ŞİRKETİNCE BİNANIN GAYRİMENKUL DEĞERİ TESPİT ETTİRİLİR. BU DEĞER ÜZERİNDEN ANLAŞMAYA VARILAMAYAN HİSSEDARIN HİSSE SATIŞI İÇİN İL KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜD. MÜRACAAT EDİLİR.
İL KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜD.’ DE SADECE BİNA HİSSEDARLARININ KATILABİLDİĞİ KAPALI OTURUMDA ANLAŞMAYI KABUL ETMEYEN HİSSEDARIN HİSSESİ ÖNCELİKLE AÇIK ARTIRMA İLE ANLAŞMA SAĞLAMIŞ HİSSEDARLARA SATILIR. EĞER BU AÇIK ARTIRMADA SATIŞ GERÇEKLEŞMEZ İSE BAKANLIK KAMULAŞTIRMA YOLU İLE BU HİSSELERİ ALIR VE BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜ KOŞULLARINA AYNEN UYAR.
ANCAK BİNADA YAPILAN PAYLAŞIMDA HİSSE SAHİBİNİN HAKKI VERİLMEMİŞ; KÖTÜ NİYETLİ DAVRANILMIŞ İSE BU HAK SAHİBİ İÇİN HER ZAMAN MAHKEME YOLU AÇIKTIR.
BİNAMIZIN YAPIMI İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANABİLİR MİYİZ? KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINDAN NASIL FAYDALANIRIZ?
KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALACAĞIZ?
KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU KAPSAMINA GİRMİŞ RİSKLİ BİNA MÜLK SAHİPLERİ VE KİRACILARI İÇİN KREDİ VE KİRA YARDIMI TEŞVİKLERİ VARDIR. BUNLARIN DETAYLARINA GİRMEK GEREKİRSE;
1.    BİNADA MÜLK SAHİBİ OLANLAR İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VE KİRA YARDIMI;
  • RİSKLİ BİNANIZI YAPTIRIRKEN EĞER FAZLA KATINIZ YOK İSE KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANARAK İSTEDİĞİNİZ BİR İNŞAAT ŞİRKETİNE YENİ BİNANIZI TAAHHÜT YOLU İLE YAPTIRABİLİRSİNİZ.
  • BAĞIMSIZ BÖLÜM BAŞI KREDİ : 400.000 TL
  • VADESİ  3 AY İLA 120 AY
  • FAİZ ORANLARI  AYLIK 0.30 ORANINDA DEVLET TEŞVİKİ VARDIR. ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE BANKADA 1.29 OLAN KONUT KREDİSİNİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA 0.99 DAN ALIRSINIZ.
  • EĞER İMARDAN DOLAYI BİNANIZA FAZLA KAT GELİYOR VE KAT KARŞILIĞI BİR MÜTEAHHİT İLE İNŞAATINIZI YAPTIRIYOR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNE İHTİYACINIZ YOK İSE KİRA YARIMINDAN YARARLANABİLİRSİNİZ.
  • KİRA YARDIMI 18 AY BOYUNCA AYLIK 1150 TL OLUP; GERİ ÖDEMESİZDİR.
  • AYNI ANDA HEM KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ HEM DE KİRA YARDIMI KULLANAMAZSINIZ BUNLARDAN 1 TANESİNİ SEÇMENİZ GEREKMEKTEDİR.
  • EĞER RİSKLİ BİNADA MÜLK SAHİBİ OLARAK KREDİ VE KİRA YARDIMI KULLANMIYORSANIZ BAŞKA BİR YERDEN KENDİLERİNE DAİRE ALIRKEN RİSKLİ BİNADAN DOLAYI HAK SAHİBİ OLDUKLARI KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ BU DAİREYİ ALIRKEN KULLANABİLİRLER BÖYLECE CİDDİ BİR FİNANSMAN DA SAĞLAMIŞ OLURLAR.
2.    KİRACILAR İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ İLE TAŞINMA YARDIMI;
  • RİSKLİ BİNADA EN AZ 1 YIL KİRACI OLDUKLARINI BELGELEYEN KİRACILAR EVLERİNİ BOŞALTTIKTAN SONRA BAŞKA BİR BİNADAN DAİRE ALMAK İSTEDİKLERİNDE MÜLK SAHİPLERİ GİBİ 125.000 TL  24 AY İLA 120 AY VADELİ AYLIK 0.65 -0.75 FAİZ ORANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANABİLİRLER. YADA BİNAYI BOŞALTIRKEN 2300 TL GERİ ÖDEMESİZ TAŞINMA YARDIMI ALABİLİRLER.
  • KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ BAKANLIK İLE ANLAŞMALI BANKALARDAN, KİRA & TAŞINMA YARDIMI İSE İL ALTYAPI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜD. BAŞVURU İLE ALINMAKTADIR.
BİNAMIZIN NASIL YAPACAĞIZ, MÜTEAHHİT SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR, BİNA İNŞAATI İÇİN KULLANDIĞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ İNŞAAT ŞİRKETİNE NASIL VERECEĞİZ?
BİNAMIZIN İNŞAATI İÇİN NASIL MÜTEAHHİT SEÇECEĞİZ, KULLANDIĞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ MÜTEAHHİDE NASIL VERECEĞİZ, BİNAMIZIN İNŞAAT SÜRECİ NEDİR?
 
ARTIK KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN EN ÖNEMLİ KISMINA GELDİK. YENİ BİNANIZ İÇİN MÜTEAHHİT SEÇİMİ VE YENİ DAİRENİZE ALANA KADARKİ SÜREÇTE NELER OLACAĞI.
MÜTEAHHİT SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ VE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KONULAR İSE;
1.    İŞİ YAPTIRMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ MÜTEAHHİDİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN MÜTEAHHİTLİK LİSANSI MUTLAKA OLMALI. EĞER YOK İSE ZATEN İNŞAAT YAPMAYA DA YETKİSİ YOKTUR. MÜTEAHHİDİN LİSANSI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN SORUŞTURULABİLİR.
2.    MÜTEAHHİDİN DAHA ÖNCE BENZER İŞLER YAPMIŞ VE İŞ BİTİRMESİ, REFERANSI VAR MI?
3.    MÜTEAHHİT SİZİN İSTEDİĞİNİZ NİTELİKTE BİNANIZI YAPACAK EKİP, EKİPMANI VAR MI?
4.    MÜTEAHHİT İN ÖZ SERMAYESİ BİNAYI BİTİRMEYE YETERLİ Mİ? İNŞAAT TESLİMİNE KADAR SİZE MADDİ TEMİNAT VEREBİLİYOR MU?
BİNANIN YAPIMI İÇİN ANLAŞMALI BANKALARDAN KULLANDIĞINIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NE SİZE NEDE İNŞAATINIZI YAPACAK MÜTEAHHİDE VERİLMEMEKTEDİR.
 
SİSTEM ŞÖYLE ;
1.    KREDİYİ KULLANDIĞINIZ BANKA İNŞAATINIZI YAPACAK MÜTEAHHİDİ YUKARIDA MÜTEAHHİT SEÇİMİNDE BAHSETTİĞİM ÇERÇEVEDE İNCELER.
2.    BU İNCELEME NETİCESİNDE BANKA MÜTEAHHİDİ ONAYLAR YADA DEĞİŞTİRMENİZİ İSTEYEBİLİR.
3.    BANKADAN ONAY ALAN MÜTEAHHİT  ESKİ BİNANIZI YIKAR VE YENİ BİNANIN İNŞAATINA BAŞLAR.
4.    YENİ BİNANIN TOPLAM İŞTEKİ YAPIM ORANINA GÖRE MÜTEAHHİT ÖDEME İÇİN BANKAYA BAŞVURUR. BANKA EKSPERTİZİ BİNAYI DENETLER VE İŞİN ORANINA GÖRE MÜTEAHHİDE HAKEDİŞ OLARAK SİZİN ADINIZA ÖDEME YAPAR.
5.    KULLANMIŞ OLDUĞUNUZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ BÖYLECE DENETİMLİ BİR ŞEKİLDE, İNŞAAT KONTROLÜ DE YAPILARAK MÜTEAHHİDE HAK EDİŞ OLARAK BANKA TARAFINDAN VERİLİR.
6.    ÇEŞİTLİ NEDENLER İLE İŞİN DEVAMINDA BAŞKA BİR MÜTEAHHİT İŞİN BAŞINA GEÇTİĞİNDE BİNANIZI BİTİRECEK PARA BANKADA DURMAKTADIR.
YENİ BİNANIZ İÇİN BELEDİYE PROJELERİNİN ÇİZİLMESİ, PROJELERİN BELEDİYEDEN ONAYI, YENİ BİNA İNŞAAT YAPIM RUHSATININ ALINMASI, İNŞAATIN YAPIMI, BİTMİŞ YENİ BİNANIZA AİT İSKANLI DAİRE TAPULARININ ALINMA SÜRESİ (6 KATLI BİR BİNA İÇİN) ORTALAMA 12 AY İLA 18 AYDIR.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJLARA GELİRSEK;

1.    TÜM GECEKONDU, KAÇAK BİNALAR İLE KAT İRTİFAKLI YADA İSKANLI BİNALAR KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN YARARLANABİLİR.
2.    BİNADAN 1 KİŞİNİN TALEBİ İLE DEPREM RİSK RAPORU ALINARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA GİRİLİR.
3.    KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA GİRMİŞ BİNADA 2/3 ÇOĞUNLUK BİNA İÇİN TÜM KARARLARI ALABİLİR.
4.    EVİNİZ DEPREM DAYANIKLI HALE GELECEK
5.    YENİLENEN EVİNİZİN DEĞERİ EN AZ 1,5 KAT ARTACAK
6.    MUHTEMEL BİR DEPREMDE EVİNİZDE GÜVENLE OTURABİLECEKSİNİZ. DEPREM SİZİN İÇİN KABUS OLMAKTAN ÇIKACAK.
7.    GELECEĞİNİZ ÇOCUKLARINIZA DAHA GÜVENLİ, DAHA DEĞERLİ YAŞANABİLİR BİR EV VE ÇEVRE BIRAKACAKSINIZ.
8.    YENİ BİNANIZDA; ISI, SU, SES YALITIMI YAPILACAĞINDAN ISINMA VE DİĞER SABİT GİDERLERİNİZDE CİDDİ ORANDA DÜŞÜŞ OLACAK.
9.    MÜLKÜNÜZÜN ÖMRÜNÜ EN AZ 60 YIL DAHA UZATMIŞ OLACAKSINIZ.
10.    EV SAHİPLERİ ÇOK UYGUN KOŞULLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANARAK 2NCİ EV SAHİBİ OLABİLECEKLER.
11.    KİRACILAR DA UYGUN KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ İLE EV SAHİBİ OLABİLECEKLER.
12.    KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE KENDİ EVİNİZİ, AYNI YERİNDE, KENDİ TALEBİNİZ, KENDİ SEÇTİĞİNİZ MÜTEAHHİT İLE KENDİNİZ YENİLEYECEKSİNİZ.